Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Turhan Feyzioğlu

1922’de Kayseri’de doğan Turhan Feyzioğlu, Galatasaray Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1946’da Siyasal BilgilerFakültesi’nde asistan oldu ve anayasa hukuku doktorası yaptıktan sonra 1955’te profesörlüğe yükseldi. Ankara Hukuk Fakültesi dekanı seçilen Feyzioğlu, fakültenin yayını Forum dergisindeki yazıları nedeniyle Demokrat Parti iktidarı ile çatıştı ve hakkında kovuşturma açılarak Bakanlık emrine alınınca Üniversite’den istifa etti .1957’de CHP’den Kayseri milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 27 Mayıs askeri darbesinden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne seçilen Turhan Feyzioğlu, Kurucu Meclis’te Anayasa Komisyonu başkanlığına getirildi. 1961’de II. Gürsel kabinesinde milli eğitim bakanlığı ve ilk koalisyon hükümetinde devlet bakanlığı ile başbakan yardımcılığı yaptı. 1967’de CHP’de giderek güçlenmeye başlayan “ortanın solu” görüşüne katılmayarak, 47 milletvekili ve senatörle birlikte partiden istifa etti. Hemen ardından genel başkanı olduğu Güven Partisi’ni kuran Feyzioğlu bir süre sonra Cumhuriyetçi Parti ile Güven Partisi’ni birleştirerek Cumhuriyetçi Güven Partisi’nin başına geçti.

1975’te Demirel’in başkanlığında kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti, 1978’de kurulan Ecevit Hükümeti’nde devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerini birlikte üstlendi. Süleyman Demirel’in 1979’da kurduğu azınlık hükümetine dışarıdan destekleyen Feyzioğlu 12 Eylül askeri darbesinden sonra siyasetten çekildi.

Turhan Feyzioğlu 26 Mart 1988de Ankara’da kalp krizinden öldü. Feyzioğlu kısa bir süre baypas ameliyatı geçirmişti.

Kanunların Anayasaya Uygunluğunun Kazai Murakabesi (1951), Demokrasiye ve Diktatörlüğe Dair (1957), Devlet Adamı Atatürk (1963) başlıca yapıtlarından birkaçıdır. Turhan Feyzioğlu cevir Kaydet biyografi6931
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Turhan Feyzioğlu ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Turhan Feyzioğlu yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi