Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Türklük Ve Kürtlük

Yaşanan sorunların kendisi kadar nasıl dile getirildikleri de hayatî bir önem taşıyor. Tanımlamalar sorunlara verdiğimiz değeri göstermesi bakımından da 'can alıcı ' olabiliyor. Görmezden gelmek için anlamsız kelimeler ardına hapsetmeye çalıştığımız sorunlardan biri de Kürt sorunu.

Siyaset bilimci Mümtaz 'er Türköne Türkiye 'nin gündeminde her geçen gün daha fazla yer işgâl eden bu sorunu gözler önüne seriyor. Yazar Ufuk Kitapları tarafından yayınlanan Türklük ve Kürtlük kitabında söyleyeceği sözü dolandırmadan söylemeyi okuyucusunu ele aldığı sorunla karşı karşıya getirmeyi tercih ediyor.

'Tek Bayrak Tek Devlet ' söyleminden 'Kürt sorununa ' gelene kadar hangi yolların/engellerin aşılmaya çalışıldığı anlatılıyor Türklük ve Kürtlük 'te. 12 Eylül sonrası yaşananların anlatımı kitabın merkezini oluştursa da bu sorunun milâdına dâir söylenmesi gerekenler unutulmuş değil. Bu geri dönüşler en yoğun irdelemelerle birlikte sunuluyor.

Türköne Ankara ve Diyarbakır 'ın şehir olarak siyasal portresini çiziyor. 'Kürt Realitesi 'nden Kürt Sorunu 'na gelinen noktada İstanbul 'un çözüm modeli olabileceği tezini öne sürüyor. 'Karanlık Savaş ' ortamında sergilenen beceriksizlikleri 'Balyozla Sinek Ezmek ' biçiminde algılayamayanlara mizahın gücüyle Boğaz havasını öneriyor.

Kimlikler Ne İşe Yarar? Türkiye Bölünecek mi? PKK Kime Rehberlik Ediyor? Devlet Cinayet İşler mi? biçimindeki sorulara cevaplar aranıyor. Türklük ve Kürtlük kitabı Türkiye 'nin bu sorununa 'teferruat ' kabilinden değil sorumluluk bilinciyle önem veren bir siyaset bilimcinin kaleminden Mümtaz 'er Türköne 'nin nefis üslubuyla aktarılıyor. Türklük Ve Kürtlük cevir Kaydet kitap68113
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Türklük Ve Kürtlük ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Türklük Ve Kürtlük yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi