Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Vecdi Gönül

Kocaeli Milletvekili-AKP

Mehmet Vecdi Gönül ERZİNCAN-1939, Mustafa Saffet, Lütfiye-A.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesi, TODAİE, ABD Güney California Üniversitesi Master-İngilizce-Mülki İdare Amiri, Vali-Kaymakam, Mülkiye Müfettişi, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürü, Kocaeli Valisi, Emniyet Genel Müdürü, Ankara, İzmir Valisi, YÖK Kurucu Üyesi, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı, Sayıştay Üyesi ve Başkanı, Avrupa ve Dünya Sayıştaylar Birliği Divan Başkanı, Dünya Sayıştaylar Birliği Teşkilatı Denetçisi -TBMM Başkanvekili-Evli, 3 Çocuk.

Xxxx


58. VE 59. HÜKÜMET MİLLİ SAVUNMA BAKANI MEHMET VECDİ GÖNÜL

Mehmet Vecdi Gönül, 1939 yılında Erzincanda doğdu.
Devlet bursu ile kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini 1960 yılında bitiren Gönül, aynı yıl Erzincan İl Maiyet Memurluğuna atandı. 37. Dönem Kaymakamlık Kursunu birinci olarak bitiren Gönül, 9 yıl süre ile değişik yerlerde kaymakam vekilliği ve Kaymakamlık yaptı (Araban, Tercan, Gerger vekaleten, Doğanhisar, Çamardı, Hozat, Narman asil Kaymakam olarak).
1970 yılında İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Şube Müdürlüğüne getirilen Gönül, 1972 yılında açılan Mülkiye Müfettişliği sınavını birincilikle kazanarak Mülkiye Müfettişi oldu.
1975 yılında İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürlüğüne atanan Gönül, 1976 yılı başında Kocaeli Valiliğine atandı.
Vecdi Gönül, 1977 yılında Emniyet Genel Müdürlüğüne, 1978 yılında Merkez Valiliğine 1979 yılında ise Ankara Valiliğine getirildi.
1981 yılı sonunda Yüksek Öğretim Kurulu Kurucu Üyeliğine seçilen Gönül, daha sonra 1984 yılında İzmir Valisi oldu.
1988 yılından itibaren de İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan Gönül, TBMMnin 8 Mayıs 1991 günlü Resmi Gazetede yayınlanan kararı ile Sayıştay Başkanlığına seçildi. Gönül, başkanlık görevinin sona ermesinin ardından Sayıştayda bir süre üye olarak görev yaptı.
18 Nisan 1999da Kocaeli milletvekilli olarak parlamentoya giren Gönül, 1999 yılında da TBMM Başkanvekilliğine seçildi. 2001 yılında bu görevden ayrılan Gönül, Adalet ve Kalkınma Partisine geçti.
AK Partide MKYK üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı görevi yapan Vecdi Gönül, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği görevinde de bulundu.
Gönül, evli ve üç çocuk babası.
Mehmet Vecdi Gönül, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Kocaeli milletvekili olarak parlamentoya seçildi. Vecdi Gönül cevir Kaydet biyografi7335
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Vecdi Gönül ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Vecdi Gönül yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi