Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Woody Allen

Gerçek Adı: Allen Stewart Konigsberg
Doğum Yeri: Brooklyn, New York
Doğum Tarihi: 1 Aralık 1935
Kariyerinin En Önemli Filmi: 1977 Annie Hall; 4 Oskar kazandı bunlar arasında En İyi Film ve En İyi Yönetmen de vardı
Ailesi:
Babası: Martin Konigsberg, garson, 1900de doğdu
Annesi: Netty Konigsberg, kitap sorumlusu, 1906da doğdu
Kız Kardeşi: Letty Aronson, 1943te doğdu
Oğlu:
Moses Amadeus Farrow (Misha Farrow olarak da bilinir), 1979da doğdu; Mia Farrowun evlat edindiği oğlu
Satchel OSullivan Farrow, 19 Aralık 1987de doğdu, annesi Mia Farrow, adını beyzbolcu Satchel Pageden aldı, annesi daha sonra adını Seamus olarak değiştirdi
Kızı:
Bechet Dumaine Allen, adını jazz klarnetçisi Sidney Bechettan aldı
Dylan OSullivan Farrow, 1985te doğdu, Mia Farrowun evlat edindiği kızı, 1993te adı değiştirildi ve Eliza June oldu.
Birliktelikleri:
Eşi: Harlene Rosen, 1954te evlendiler, 1960ta boşandılar
Eşi: Louise Lasser, oyuncu, komedyen, Allenın Bananas filminde rol aldı, bir Tv komedisi Marry Hartman, Mary Hartmandaki rolüyle tanındı
Diane Keaton; oyuncu, yönetmen, 1970li yıllarda birlikte oldular, Allenın o dönemdeki beş filminde rol aldı bunlar arasında Annie Hall (1977) ve Manhattan (1979) da vardı.
Mia Farrow: oyuncu, ilişkileri 1980de başladı, Allenın oğlu Satchelin annesi, 1992de Allen Farrowun üvey kızı Soon-Yi Previn ile birlikte olunca ayrıldılar.
Eşi: Soon-Yi Previn, Farrowun Andre Previn ile evli olduğu zamanlarda evlat edindiği çocuklarından biri. 8 Ekim 1970 doğumlu. 23 Aralık 1997de Venedikte evlendiler.
Eğitim:
Midwood Lisesi, Brooklyn, NY
New York Üniversitesi (bir dönem)
Ödüllerinden Bazıları:
1973: National Board of Review Special Citation: En İyi Senaryo, Sleeper
1975: Berlin Film Festivali Özel Gümüş Ayı
1977: New York Film Critics Circle Award: En İyi Yönetmen, Annie Hall
1977: Directors Guild of America Award, Tiyatral Yönetmenlik, Annie Hall
1977: BAFTA Award: En İyi Yönetmen, Annie Hall
1977: Oscar: En İyi Yönetmen, Annie Hall
1977: Los Angeles Film Critics Association Award: En İyi Senaryo, Annie Hall (Marshall Brickman ile paylaştı)
1977: New York Film Critics Circle Award: En İyi Senaryo, Annie Hall (Marshall Brickman ile paylaştı)
1977: National Society of Film Critics Award: En İyi Senaryo, Annie Hall (Marshall Brickman ile paylaştı)
1977: BAFTA Award: En İyi Senaryo, Annie Hall (M.B. ile paylaştı)
1977: Oscar: En İyi Senaryo, Annie Hall (M.B. ile paylaştı)
1978: O Henry Ödülü: En İyi Kısa Hikaye: The Kugelmass Episode; ilk önce The New Yorkerda yayınlanmıştı
1979: New York Film Critics Award: En İyi Yönetmen, Manhattan
1979: National Society of Film Critics Award: En İyi Yönetmen, Manhattan
1979: BAFTA Ödülü: En İyi Senaryo, Manhattan (M.B. ile paylaştı)
1980: Cesar: En İyi Yabancı Film, Manhattan
1983: Venedik Film Festivai Italyan Eleştirmenler Birliği Pasinetti Ödülü: Zelig
1984: BAFTA Ödülü: En İyi Orjinal Senaryo: Broadway Danny Rose
1985: Cannes Film Festivali Fipresci Ödülü: The Purple Rose of Cairo
1985: Altın Küre: En İyi Senaryo: The Purple Rose of Cairo
1985: BAFTA: En İyi Orjinal Senaryo: The Purple Rose of Cairo
1986: Cesar: En İyi Yabancı Film: The Purple Rose of Cairo
1986: National Board of Review Ödülü: En İyi Yönetmen, Hannah and Her Sisters
1986: New York Film Critics Circle Award: En İyi Yönetmen, Hannah and Her Sisters
1986: BAFTA: En İyi Orjinal Senaryo: Hannah and Her Sisters
1986: Oscar: En İyi Orjinal Senaryo: Hannah and Her Sisters
1992: BAFTA: En İyi Orjinal Senaryo: Husbands and Wives
1995: Venedik Film Festivali Altın Aslan Ödülü: Hayat Boyu Başarı
1996: Directors Guild of America D W Griffith Ödülü: Hayat Boyu Başarı
1996: BAFTA Fellowship


Woody Allen, 1 Aralık 1935te Brooklyn, New Yorkta doğdu. Ailesinin ona verdiği isim Allen Stewart Konigsbergdi. Babası Martin ve annesi Nettea Cherrie Konigsberg birer Ortodoks Yahudiydiler. Babası sürekli iş değiştiren, garsonluktan taksi şoförlüğüne pek çok işte çalışan hatta bir ara organize suç işine bile karışan Woodynin annesi ise bir çiçekçi dükkanındaki kitaplardan sorumluydu. Woody tek kardeşi olan Letty ile birlikte Brooklynde büyüdü.
İlk izlediği film olan Disneyin Snow Whiteına üç yaşında gitti. Fakat filmlerle ilgili hatırlayabildiği anıları ancak beş yaşındaki dönemlere kadar uzanıyor. Brooklynin düşük-orta sınıflı yerlerinden birinde oturduğunu söyleyen Woody Allen bir demecinde 25 ya da daha fazla sinema salonuna yürüyerek gidebileceği bir yerde oturduğunu ve zamanının çoğunu - özellikle de okulun kapalı olduğu yaz aylarını tabii - sinemalarda geçirdiğini kışın ise tüm haftasonlarını buna ayırdığını belirtiyor.
Woodyde ilk defa bir film yapma hevesi 7 ya da 8 yaşında başladı fakat bu tabii ki o zamanlar için geçici bir hevesti. Ama ilginç olan, Woodynin daha okumayı bilmediği dönemlerde yapmak istediği filmler için hikayeler yaratmaya başlamış olmasıydı. Bu yüzden okulda gerçekten ilgisini çeken ders İngilizce Kompozisyon dersiydi.
Biraz daha büyüdüğünde Woody yönetmenlerin film endüstrisindeki rolünü daha yakından tanımaya başladı. O sıralarda yabancı filmler daha fazla ilgisini çekiyordu ve Woody ile bir kaç arkadaşı kendilerini tamamen Avrupa Sinemasına verdiler. Bu filmler onlara daha " olgun " geliyordu ve sadece yönetmenlere değil sinema tarihine olan ilgilerini de artırıyordu.
15 yaşında adını Woody Allen olarak değiştiren Woody, 16 sında radyo ve televizyon programlarına espriler yazması için kiralanmıştı bile. 1957de Sid Ceasarın kadrosuna katıldı.
1961 - 1964 yılları arasında Woody Allen stand - up komediyle bizzat uğraştı. Kendi materyallerini kendi hazırlamasının dışında bir kaç da kısa hikaye yazdı. Bir gün, her gece sahne aldığı kulüpteki şovu bir yapımcının dikkatini çekti ve Allen ilk defa bir sinema filmi için senaryo yazma teklifi aldı. Woodyyi kiraladılar ve 1965te Woody Allen ilk sinema filmi senaryosunu yazdı ve bu filmde oynadı. Filmin adı Whats New Pussycat? idi. Woodyye göre yazdığı senaryo oldukça iyiydi ancak yapımcılar onu alıp bir güzel düzenlemişler ve Woodynin pek de hoşuna gitmeyen bir filme dönüştürmüşlerdi. Fakat Woodynin bu konuda yapabileceği bir şey tabii ki yoktu. Bunun üzerine Woody, hiç yönetmenlik tecrübesi olmamasına rağmen o günden sonra eğer yönetmenliğini kendisi yapmıyorsa hiç bir film için senaryo yazmamaya karar verdi.
Woodynin bundan sonraki filmi sadece oyuncu olarak görev aldığı Casino Royale oldu. Filmdeki rolü küçük bir roldü ama oldukça iyi para vermişlerdi ve bu yüzden Woody 6 ayını bu rol için Londrada geçirmişti. Bu süre içerisinde Woody The New Yorker magazininde yayınlanan bir çok kısa hikaye yazdı.
New Yorka geri döndüğünde Woody ilk filmi Whats Up, Tiger Lilyyi çekti. Fakat aslında film bir Japon filmiydi ve Woody ile bir kaç arkadaşı filmi İngilizceye çevirmişler ve konuyu neredeyse tamamen değiştirmişlerdi. Film vizyona girmeden önce Woody yapımcıdan filmin vizyona girmesini engellemesini istedi yoksa onu mahkemeye verecekti. Bu isteğin tek bir nedeni vardı: Woody filmi beğenmemişti. Woody mahkeme tehdidine devam etti ve hatta sonunda davayı açtı. Ancak dava sürerken film gösterime sokuldu ve beklenmediği kadar güzel eleştiri aldı. Tabii Woody de davadan vazgeçmeye karar verdi.
Bir sonraki filmi Take the Money and Run Woody, Woody Allenın ilk yönetmenliğiydi ve bu yüzden onun için film kariyerinin gerçekten başladığı noktaydı. Woodynin bir arkadaşı olan Mickey Rose tarafından yazılan senaryo ilk önce İngiliz yönetmen Val Gueste verilmiş fakat yapımcı firma filmi onun yönetmesini istememişti. Senaryo daha sonra Jerry Lewise geçti ancak firma onu da istemedi. En sonunda yeni bir firma, Palomar Pictures kuruldu ve Woodyye bütçeyi 1 milyon doların altında tutması şartıyla filmi yönetmesi teklif edildi. Woody de bu öneriyi kabul etti.
Take the Money and Run Woodyden sonra United Artists firması Woodyyle bir anlaşma imzaladı. Anlaşmada firmanın ondan istediği " her ne istiyorsa yazması ve her ne istiyorsa yapması " ydı. Bunun sonucunda The Jazz Babynin senaryosu ortaya çıktı. Yöneticiler yeni bir komedi beklerken Woody onlara Jazz dönemi hakkında oldukça ciddi bir hikaye vermişti. Bir anlaşmaları olmasına rağmen yöneticiler Woodyye senaryodan hoşlanmadıklarını söylemeden edemediler. Woody de senaryosunu geri aldı ve yerine yenisini Bananası yazdı.
Woodynin ikinci filmi olan Bananas (1971) kurgusal bir Latin ülkesindeki devrim ortamını anlatan satirik bir hikaye idi. Filmin ikinci filmi olması ona oldukça güven vermişti çünkü ilk filminde yaptığı hataları yinelemeyecekti ve zamanı daha iyi nasıl kullanacağını biliyordu. Bundan sonra Woody filmlerinde hem senarist, hem yönetmen, hem aktör hem de casting yönetmeni olarak görev almaya başladı. Bu filmlerinde yeni bir trend yerleşmeye başlamıştı ki o da karakterlerini yüksek tabakadan, eğitimli beyaz New Yorklulardan seçmesiydi. Bunun neden böyle olduğu sorusuna verdiği cevabı çok basitti: "Benim bildiklerim bunlardan ibaret.". Siyahlar ya da İspanyollar hakkında bir şeyler yazmasını haklı gösterecek yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmadığını düşünüyordu.
Play it again Sam adlı oyunu yazıp oynadıktan sonra Woody Everything You Always Wanted to Know About Sexin senaryosunu yazdı. Bu senaryoyu Dr. David Ruebenin kitabından uyarlamıştı. Kitabın haklarını Elliot Gould almıştı fakat onunla bir şeyler yapmıyordu ve hakları tümüyle Woodyye sattı. Kitabın filmde tam anlamıyla kullanılan tek bölümü, "Afrodizyaklar işe yarıyor mu?" türünden soruların olduğu bölümdü. Tabii filmde Woody bunlara kendi tarzında cevaplar verdi.
1973te Woody yeni filmi Sleeperda yine senaristlik, yönetmenlik ve oyunculuğu tek koltuğuna sıkıştırdı. İlk başta Woodynin filmle ilgili hedefleri oldukça yüksekti. United Artsitse gitti ve büyük ve pahalı bir film yapmak istediğini söyledi. Film dört saat sürecekti. İlk iki saatin sonunda kahraman bir makinenin içinde dondurulacak, ikinci iki saat ise onun 500 yıl sonra gelecekte yeniden canlanması ile başlayan olayları anlatacaktı. Stüdyo bu fikri çok beğendi ve hemen kabul etti ancak Woody daha sonra bunun bir film için fazla büyük bir proje olduğunu düşündü ve senaryonun sadece ikinci yarısından bir film çıkartmaya karar verdi. Film oldukça ucuza , 3 milyon dolardan daha az paraya mal oldu.
Bir dizi komedi ve dramdan sonra (Interiors, Manhattan, Stardust Memories A Midsummer Nights Sex Comedy) 1986da Allen, Annie Hall ve Manhattan filmlerinden sonra bir kez daha Oscar heykelini elinde tutmasını sağlayacak olan Hannah and Her Sistersı yazıp yönetti. Bu film onun için bir ilkler filmiydi. Bu filmde ilk defa çalıştığı görüntü yönetmeni Carlo Di Palma ile bundan sonraki pek çok filmde birlikte çalışacaktı. Ayrıca filmde Allen ilk defa bir karakter üzerine yoğunlaşmak yerine bir grup insanın birleşik portresini sunuyordu.
Son 10 yılda Woody Allen, filmler yazıp yönetmeye devam etti. Bunlar arasında Crimes adn Misdemeanors, Bullets over Broadway ve Deconstructing Harry gibi filmler bulunuyor. Sanatçının son filmi (ve aynı zamanda 32. sinema filmi oluyor) Small Time Crooks bu hafta vizyonda. Bu film Allenın uzun zaman birlikte çalıştığı yapımcı Jean Doumanian ile yaptığı son çalışması çünkü Allen Dreamworks SKG firması ile üç filmlik bir anlaşma yaptı.


Small Time Crooks (2000)
Picking up the Pieces (2000)
Sweet and Lowdown (1999)
Antz (1998)
Celebrity (1998)
The Sunshine Boys (1997)
Deconstructing Harry (1997)
Wild Man Blues (1997)
Everyone Says I Love You (1996)
Mighty Aphrodite (1995)
Bullets Over Broadway (1994)
Manhattan Murder Mystery (1993)
Husbands and Wives (1992)
Shadows and Fog (1992)
Alice (1990)
Scenes From a Mall (1990)
Crimes and Misdemeanors (1989)
New York Stories (1989)
Another Woman (1988)
Radio Days (1987)
September (1987)
King Lear (1987)
Hannah and Her Sisters (1986)
The Purple Rose of Cairo (1985)
Best of Candid Camera - Special Edition (1985)
Broadway Danny Rose (1984)
Zelig (1983)
A Midsummer Nights Sex Comedy (1982)
Stardust Memories (1980)
Manhattan (1979)
Interiors (1978)
Annie Hall (1977)
The Front (1976)
Love and Death (1975)
Sleeper (1973)
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972)
Play It Again, Sam (1972)
Bananas (1971)
Take the Money and Run (1969)
Casino Royale (1967)
Whats Up, Tiger Lily? (1966)
Whats New, Pussycat? (1965)
Historic Reruns, V. 19 (1950)
Rare Interviews
The Best of Woody Allen - V.1
The Best of Woody Allen - V.2 Woody Allen cevir Kaydet biyografi7220
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Woody Allen ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Woody Allen yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi