Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Yusuf Bozkurt özal

1940 yılında doğdu. Ilk ve orta eğitimini Malatyada tamamladıktan sonra, elektronik ve telekominikasyon dallarında mühendislik tahsilini ve doktorasını Ingilterede yaptı. Washıngtondaki Iktisadi Kalkınma Enstitüsünden sertifika aldı. Askerlik görevinden sonra Istanbulda özel sektörde altı yıl süreyle üst kademede yöneticilik yapan Yusuf Bozkurt Özal, 1979 yılında ABDye giderek, beş yıl süreyle Dünya Bankasında kıdemli ekonomist ve bölüm yöneticisi olarak çalıştı. 1984 yılında Türkiyeye dönerek, DPT Müsteşarlığına atandı. 1987 yılı sonbaharına kadar bu görevi sürdürdü. Aynı zamanda Ekonomik Işler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu, Para Kredi Kurulu üyelikleri yaptı. Yaklaşık üç yıl süreyle de Islam Kalkınma Bankasında Türkiyeyi temsilen Icra Direktörlüğü vzaifesinde bulundu. Siyasete girerek Kasım 1987de ANAPtan Malatya milletvekili olarak meclisi girdi. . Bu dönem içinde Dışticaret ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak 2. Özal Hükümetinde görev aldı. 1989-1991 yılları arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1991de yeniden ANAPtan adaylığını koydu ve ikinci defa Malatya Milletvekili seçildi.

Mesut Yılmazın Genel Başkan olmasından bir süre sonra, ANAPtan koptu. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özalın ölümünden yaklaşık 6 ay sonra 7 Ekim 1993 tarihinde kurulan Yeni Partinin Genel Başkanlığına getirildi.Bu partinin genel başkanlığını yürütürken beyninde meydene gelen rahatsızlık sonucu ABD’de bir süre tedavi gördü.Daha sonra YP ile ağabeyi Korkut Özal’ın partısı DP’nin birleşmesinin ardından siyaseti bıraktı.

Yusuf Bozkurt Özal beyninde başlayan ve bütün vücuduna yayılan kanser sebebiyle 9 Ocak 2001 tarihinde Ankara’da vefat etti.Cenazesi Süleymaniye Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Süleymaniye Camii haziresinde gömülen annesi Hafize Özal’ın yanına defnedildi.

Dr. Yusuf Bozkurt Özal evli ve üç cocuk babasıdır. Yusuf Bozkurt özal cevir Kaydet biyografi6937
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Yusuf Bozkurt özal ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Yusuf Bozkurt özal yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi