Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Ziyai Efendi

Müftü Ziyai Efendi, 1850 yılında Lefkoşada dünyaya geldi. Öğrenimini Kıbrıs, Istanbul ve Mısırda sürdürdükten sonra 1880 yılında o zaman adanın en yüksek öğrenim kurumu olan "Rüştiye Mektebi Başmuallimliğine" tayin edildi. İsmail Hikmet Ertaylan döneminde yayınlanan Lise Dergisine göre bu görev 1896 yılına kadar, yani Rüştiyenin yerine dadi okulunun kuruluşuna kadar 16 yı1 sürdü. Bu 16 yıl boyunca adada ihtiyaç duyulan ilk muallim ordusunu yetiştirdi.

Bu görevden aynlmasından sonra İdadinin fahri öğretmenliğini, orta okullar heyetinin uzun yıllar üyeliğini ve başkanlığını yaptı. Başöğretmenlikten ayrıldıktan sonra siyasi hayata atılan Müftü Ziyai, Lefkoşa-Girne Milletvekilliği görevinde bulunmuştur. Daha sonra memuriyete atılan Müftü Ziyai, Lefkoşa Kadılığında bulunmuş ve 1926 yılına kadar da Kıbrıs Müftülüğünü yürütmüştür.

Türk Bankasının kuruluşunda da önemli rol oynayan Müftü Ziyai uzun yıllar bu bankanın yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Sürekli olarak adadaki yerleşim yerlerini dolaşan ve halkla temas kuran Müftü Ziyai 1918 yılında Meclis-i Milli Kongresinin toplanmasında önemli rol oynamış ve kongrenin başkanlığını yapmıştır.

Ölümü üzerine adanın her kasabasında ve Lefkoşa nın bütün camilerinde salalar okundu ve cenaze merasimine Kıbrısın her tarafından heyetler geldi. Törene büyük bir Türk kitlesi, hükümet erkanı, Rum ileri gelenleri, Lefkoşa Belediye Başkanı ve bir polis birliği katıldı. Ziyai Efendi cevir Kaydet biyografi7715
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Ziyai Efendi ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Ziyai Efendi yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi